KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
PODZVIČÍNSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Doudleby nad Orlicí [ Historie (archivní dokument) ]

Doudleby nad Orlicí se rozkládají na obou březích Divoké Orlice, z větší části v její údolní nivě, západně od soutoku se Zdobnicí. Povrch jejich katastru tvoří východní část Třebechovické tabule a severozápadní část Kozlovského hřbetu. Své jméno odvozují od dávného východního slovanského kmene Doudlebů, jehož příslušníci pronikli na přelomu 6. a 7. století n. l. do české kotliny s dalšími skupinami stěhujících se Slovanů.

Nejstarší známé osídlení v jejich katastru je spjato s tzv. kulturou popelnicových polí, rozšířenou od 12. století před. n. l. do jeho změny. Drobné nálezy pocházejí též z období po změně letopočtu do příchodu Slovanů.

První písemná zpráva o jménu Doudleby v České republice je v Kosmově kronice, vztahuje se k roku 981, avšak týká se Doudleb v jižních Čechách. Názory na dobu a způsob založení Doudleb nad Orlicí nejsou shodné. První dosud známou zmínku o nich obsahují dvě listiny Přemysla Otakara ll z 27. července roku 1259. Na první listině je mezi svědky uveden Oldřich (Vrlicus), na druhé Oldřich z Doudleb (Vrlicus de Dudleu). Tato skutečnost dokládá, že Doudleby nad Orlicí existovaly před rokem 1259. Příslušník uvedeného rodu je jako majitel Doudleb nad Orlicí doložen písemně ještě v 2. polovině 14. století.
Od 15. století až do poloviny 16. se v držení doudlebského zboží vystřídala řada různých rodů. V roce 1562 koupil Doudleby spolu s litickým panstvím Mikuláš z Bubna. Místo dosavadní tvrze nechal italskými umělci postavit renesanční zámek, který byl po dokončení využíván jako lovecký. Trvalé sídlo ze Žamberka do Doudleb přenesli na začátku 19. století.

V 18. a 19 století byla součástí Doudleb nad Orlicí židovská obec, která čítala téměř 50 rodin. Začínala pod nynější školou, měla vlastní modlitebnu, školu, lázeň a porážku zvířat. Po velkém požáru roku 1860 (vyhořela polovina domů židovské obce) se větší část židovských rodin odstěhovala.

Zrušením roboty a poddanství v polovině 19. století se obec stala samostatnou správní jednotkou se starostou a obecním zastupitelstvem. Od poloviny 19. století se postupně utvářely jednotlivé společenské organizace. K nejstarším patřila divadelní společnost, hasičský sbor, Sokol, sportovní klub. Většinou působí dodnes v různých obdobích k nim přibývaly další. V obou světových válkách přišla o život řada občanů, které připomíná pomník uprostřed obce.

Pro obživu obyvatelstva měla určující úlohu zemědělská výroba (velkostatek rodu z Bubna a Litic, rolnické usedlosti různé velikosti), nevelký byl počet řemeslníků, větší živnostníků. Od roku 1870 pracoval v obci cukrovar, později přestavěný na textilní továrnu, známou stávkou dělníků v letech světové hospodářské krize. Po 2. světové válce se z některých dílen staly drobné provozovny, mnohé živnosti byly sdruženy v různá družstva, jiné zanikly. Zemědělskou výrobu organizovalo jednotné zemědělské družstvo, školní statek a Výzkumný ústav pro chov prasat. Významně se rozšířil a zlepšil bytový fond výstavbou rodinných domků, přestavbou starších a družstevní výstavbou.
Po roce 1989 začali samostatně hospodařit na vlastní půdě čtyři rolníci a ostatní půda i zařízení zemědělského družstva přešla do pronájmu podnikatelů v živočišné a rostlinné výrobě, opravárenství a velkoobchodu. Postupně byly vráceny příslušníkům rodu z Bubna a Litic zámecké budovy a pozemky. Obnoveny či nově byly založeny různé živnosti i řemeslné výroby, textilní továrna výrobu ukončila. Značná část aktivně činných obyvatel obce dojíždí za prací do sousedních obcí a měst (Kostelec nad Orlicí, Vamberk, Rychnov nad Kněžnou).

Doudleby nad Orlicí mají úplnou plynofikaci, elektrifikaci, kabelový telekomunikační rozvod i zásobování pitnou vodou z veřejného vodovodu. Prochází jimi silnice první třídy a železniční trať Praha - Hradec Králové - Letohrad s odbočkou přes Vamberk do Rokytnice v Orlických horách.

V obci se narodila, nebo dočasně žila řada významných osob kulturního života, různých vědních oborů i sportovního dění, jejichž význam přesáhl hranice místa i okresu. V současnosti žije v Doudlebách nad Orlicí (k 15. 8. 2000) 1928 obyvatel. Obec Doudleby nad Orlicí se nachází v nadmořské výšce 285,9 m.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.doudleby.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 30.08.2004 v 13:59 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba