KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
PODZVIČÍNSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

XXXI. Mezinárodní folklorní festival SLAVNOSTI POD ZVIČINOU 2005

Lázně Bělohrad, 16. - 19. června 2005

Tisková zpráva

Do čtvrtého desítiletí své existence vstoupil ve dnech 16. - 19. června 2005 Mezinárodní folklorní festival "Slavnosti pod Zvičinou" v malebném podkrkonošském městě Lázně Bělohrad. Třicátý první ročník festivalu se mohl pochlubit výborným počasím i vynikajícími výkony domácích i hostujících souborů.

Slavnostní zahájení festivalu s pořadem "Tancuj, zpívej, dováděj" se uskutečnilo ve čtvrtek 16. června v 19 hodin v areálu Anenských slatinných lázní a.s. Lázně Bělohrad.

16.6.2005 (043)
16.6.2005 (043)
16.6.2005 (070)
16.6.2005 (070)
16.6.2005 (084)
16.6.2005 (084)

Vystoupení v zámeckém parku "Dokola, hej dokola" v pátek 17.6. v 9,30 potěšilo žáky ZŠ Lázně Bělohrad. Občané Miletína a Mlázovic se mohli seznámit se zahraničními soubory festivalu v pátečním večerním pořadu "Vonička". Páteční večer pak uzavřel ve 20:30 hodin slavnostní pořad "Hořeňáci", ve kterém vystoupily domácí soubory Hořeňák a Hořeňáček a dva zahraniční hosté: řecký soubor Elliniki Paradosi, který předvedl tanec se svíčkami a ruský dětský soubor Vesnianki, v jehož vynikajícím podání byly provedeny tance a písně ruského folkloru.

17.6.2005 (059)
17.6.2005 (059)

Sobotní program začal představením pro lázeňské hosty "Vítejte v Bělohradě" a pokračoval již tradiční specialitou festivalu, kterou návštěvníci znají pod názvem Polka rallye. Jde o závod v polce na 200 metrů, v jehož polovině musí dospělé páry vypít po sklenici piva (děti sodovku), což ovšem není pro zadýchané tanečníky nic jednoduchého. Nejrychlejší letošní pár zvládl tento závod za čas těsně před minutu, nejpomalejšímu to sice trvalo přes čtyři minuty, došlo však i na umělecké taneční kreace a zvedačky.

Hlavnímu odpolednímu programu v zámeckém parku dominoval již tradičně výborný domácí Hořeňáček, v jehož řadách vystupovala i nejmladší, teprve tříletá tanečnice festivalu. Svým procítěným tanečním projevem si u diváků vysloužila zasloužený potlesk. Velmi kvalitní vystoupení předvedly i další soubory, zmiňme zejména Krušnohor z Chomutova a Jizeru z Liberce. Korunou však bylo vystoupení souboru IYASA ze Zimbabwe, který si dokázal získat diváky vtipným ztvárněním domorodých afrických tanců v kombinaci s vynikajícím zpěvem a procítěným tanečním výrazem. Pozorní diváci si jistě povšimli, že v černošských spirituálech zaznívala i některá česká slova - to vše jen přispělo k jedinečné náladě pozdního odpoledne.

Večerní program začal již tradičním nokturnem na nádvoří zámku, ve kterém domácí předvedli pásmo písní a vyprávění. Pořad se pak přesunul do zámeckého parku, kde od 19:00 začal hlavní večerní program věnovaný 15. výročí Folklorního sdružení ČR. Každý zúčastněný soubor věnoval sdružení symbolickou kytici a své přání. Vlahá noc pak pokračovala lidovou veselicí, ale i improvizovanými vystoupeními jednotlivých muzik na různých místech zámeckého parku.

V neděli ráno proběhla za účasti folklorních souborů pod blankytně modrým nebem Mše svatá a následně roztančily domácí i zahraniční soubory náměstí K. V. Raise. Ve 13 hodin vyšel z areálu lázní slavnostní průvod, po kterém následoval závěrečný galaprogram "Kolik faldů na suknici". Tento program byl skutečným vyvrcholením festivalu. Kvalitních vystoupení bylo mnoho, opět však zaujalo zejména živé a muzikální vystoupení černošského souboru IYASA ze Zimbabwe a krásný, profesionálně provedený program dětského souboru Vesnianki z Ruska.

19.6.2005 (072)
19.6.2005 (072)
19.6.2005 (082)
19.6.2005 (082)

Hojná účast diváků potvrdila, že ve Východních Čechách má folklor svoji pevnou tradici. Jejich nadšený závěrečný potlesk byl ale určen domácímu souboru Hořeňák. Tento soubor si jej plně zaslouží, a to nejen proto, že jeho vystoupení patří již dlouhou řadu let k naprosté špičce českého folkloru. Poděkování diváků patřilo i obětavé organizační práci, kterou členové souboru přípravě festivalu věnují. Jen díky jim vzniká jeden z vrcholných zážitků, který dnes může česká folklorní scéna nabídnout, právě v Bělohradě.

19.6.2005 (093)
19.6.2005 (093)

Na festivalu "Slavnosti pod Zvičinou" se představily následující soubory: Pálavánek Mikulov, Malý Beskyd Zubří, Jizera Liberec, Krušnohor Chomutov, Jizera Liberec, Nyitnikék - soubor maďarského tance - Praha, Hořeňák a Hořeňáček Lázně Bělohrad, soubor Elliniki Paradosi Řecko, Vesnianki Rusko, Malá země Rusko, IYASA Zimbabwe a dechová hudba Pozdvičinka Bílá Třemešná.

Festival byl doplněn výstavou "Tak šel čas" v Památníku K.V.Raise, která byla uspořádána k 55. výročí založení souboru Hořeňák a připomněla největší úspěchy tohoto předního českého folklorního souboru.

Hlavními pořadateli festivalu byly: Folklorní sdružení ČR, Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, Město Lázně Bělohrad, Městskékulturní středisko Lázně Bělohrad, Anenské slatinné lázně a.s. Lázně Bělohrad a Sdružení členů a přátel Folklorního souboru Hořeňák.

Záštitu nad festivalem převzali: Jiří Paroubek, předseda Vlády ČR, Pavel Bradík, hejtman Královéhradeckého kraje a Vlastimil Dlab, poslanec Parlamentu ČR.

Mediálními partnery festivalu byly: Český rozhlas, Rádio Proglas a Mediatel

Kontakt: vedoucí souboru Hořeňák Milan Rychtera, zdemi.rychtera@mybox.cz

Fotoalbum 2005:

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 22.06.2005 v 09:59 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba