KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
PODZVIČÍNSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

V perníkovém hejtmanství je všechno naruby

PARDUBICKO - Na výlet do světa pohádek není nutný ani legendární Rumburakův prsten. Stačí si na Pardubicku pohlídat odbočku na Ráby pod Kunětickou horou. Pak je ale třeba se připravit na všechno.
V hájemství pohádkového království neplatí totiž běžné lidské zákony, všechno je naruby. Malí mají přednost před velkými, slabí před silnými a fantazie před realitou. Doslova kouzelným proutkem, otvírajícím všechny dveře, je docela obyčejné slůvko p r o s í m.
Místo vstupenky
"Jé, mamí...," jásají děti školou povinné u rozcestníku perníkového hejtmanství se směrovkami: K vyhlídce na Smolíčkova jelena, K sáním pro Mrazíka, K hradu, K ohništi dvanácti měsíčků. Další směrovky nás upozorňují na pohádkový les, chaloupku na kuří nožce nebo třeba na Muzeum perníku.

"My chceme za ježibabou!" poroučejí si ratolesti, které rodiče nepřipravili na to, že s uctivostí v pohádkovém království nejdál dojdeš.

"Ach jo, zapomněli na slůvko prosím," povzdychl si pod plachetkou Luděk Šorm, který to všechno spískal. Pohádkové časy pak oživil v nápadu, který se šroubovaně nazývá rodinný turistický produkt. Pohádkovému areálu pak kraluje perníková chaloupka - bývalý lovecký zámeček z roku 1882.

Ve frontě rodičů a dětí nejrůznějšího věku cinkáme drobnými. Místo vstupenky však obdržíme voňavý, sladký a lákavý perníček zalitý v čokoládě, s obrázkem vystřiženým z jedné z určitě nejslavnějších a nejpopulárnějších pohádek.

Pomalu postupujeme do budovy. Děti jsou neposedné, jedno překřikuje druhé. Náhle se tiší, a šeptem komentují nečekané vězení.
Prstoměr je také tlustoměr
U vchodu, kde se také nachází informační středisko, je šatlava. Vězení pro zloděje perníčků. V zamřížovaném okně jsou vidět známé postavičky Jeníčka a Mařenky. Úpí. Je ten nářek skutečný, nebo z reproduktoru?

"Ty bláho," vydechne klučík ze třídy prvňáčků na školním výletě. "Tak tam bych teda nechtěl..."

"Jé...hele...," nastává mačkanice u otvorů na prst ve dveřích vězení. "Ty už seš zralej k nakousnutí!" - komentují dění caparti.

Žádné z dětí a mnoho dospělých neodolá, aby si nevyzkoušeli ukazováček nebo prostředníček v prstovém tlustoměru. Kdypak asi budeme vhodní k upečení v peci?

Jednoduchá, ale neobyčejně oblíbená atrakce nás okamžik zdrží, než s ostatními vstoupíme do expozice s výkladem, dokumentujícím historii pernikářství. Voní to tu, jak jinak, než po perníku.

A protože jsme v rajonu baby ježibaby, všude kolem jsou nejrůznější verze její chaloupky z rukou amatérských a profesionálních perníkářů. Jedna hezčí než druhá.
Letošní rekord
Luděk Šorm, ředitel a průvodce pohádkovým světem v jedné osobě, to s dětmi umí. Vtipně a poutavě propojuje výklad se známým příběhem:

"Pohádku o perníkové chaloupce určitě všichni dobře znáte. Ty taky, a co ty...?" oslovuje jedno dítě za druhým. "Nejsi náhodou Jeníček, koukáš pěkně mlsně..."

Kontakt je navázán, jak by řekl psycholog . Děti nadšeně přikyvují, nositelé slavných jmen Maruška a Jeníček se hrdě hlásí.

Mimochodem, každoročně je zde akce, sledující světový rekord. Ten se letos podařil v hromadném setkání, kdy do Perníkové matriky bylo zapsáno 151 Jeníčků a 97 Mařenek. Nejmladšímu Honzíkovi bylo pět měsíců, nejstaršímu dvaasedmdesát let.
Ono to všechno bylo trochu jinak
Pan Šorm ale pokračuje: "Kdo z vás, kluci a děvčata, ví, že ježibaba byla vlastně hodná paní pernikářka?"

"Jak to? Vždyť je chtěla upéct!"

"Ale, ale...," usmívá se průvodce. "Jeníček s Mařenkou přece udělali velkou chybu. Oni o perníček nepožádali! Vždyť oni ho vlastně kradli. A krást se přece...no..."

"Nesmí!" odpovídají děti sborově.

"Správně. Vám se to jistě nestane, protože umíte pozdravit a říci kouzelné slůvko, které srdce otevírá - prosím..."

Návštěvníci Muzea perníku a pohádek, jako hodní Jeníčkové a Mařenky, se pak vydávají pohádkovým lesem k perníkové chaloupce. Procházka připomíná trošku strašidelný hrad na pražské matějské pouti. Vyděsí nás lesní mužík, okouzlí šijící vodník, míjíme nejrůznější pohádkové bytosti včetně spící Růženky. A už klepeme na dveře perníkové pekárny, kde čeká ježibaba. Děti,díky panu Šormovi už vědí, co je třeba: "Dobrý den..."
Sladké řemeslo
Všichni dostávají ochutnat z várky, právě vytažené z pravé pece. Kdo vysloví kouzelné slůvko p r o s í m může si vlastnoručně vytlačit svůj vlastní perníček do staročeské dřevěné formy. Ježibaba mu ho vcukuletu upeče.

Děti i dospělí se dozvídají, že první zmínka o medovém perníku u nás pochází z Turnova roku 1335 a že první perníkářské sdružení, cech, vzniklo v Praze na Starém Městě již roku 1384.

"O jakosti starých českých perníků rozhodoval především med...," vysvětluje ježibaba v šátku a záplatované zástěře. "Příměs koření jen upravovala jeho chuť a vůni. Oblíben byl koriandr, anýz, bezový květ, zázvor, muškát či skořice, nikdy ale nechyběl pepř. Recepty se dědily z otce na syna a uchovávaly se v tajnosti..."
Iluze trvá
Ze hry se tak stala exkurze, která populární formou rozšiřuje vědomosti o prastarém řemesle dětem i jejich dospělému doprovodu. Velmi zajímavé jsou i dřevěné formy.

"Huš, uličníku...," chechtá se ježibaba, "Že tě šoupnu do pece!" a odhání jednoho z čiperů, který objevil její tajemství. Ježibaba není baba, ale vousatý chlap! Ty dobroty peče v perníkovém hejtmanství mistr perníkář. Na dokonalé pohádkové iluzi to ale neubírá.

Muzeum perníku s perníkovou chaloupkou a další pohádkové atrakce jsou otevřeny 365 dní v roce. Dětem i dospělým se líbí. Mají své kouzlo.

Ivan Černý
Deník - magazín Zábava&kultura
27.10.2007 s.40

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 27.10.2007
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba